ERA - Centrum vzdělávání

Vzdělávání dospělých v oblasti péče o tělo

Jak se bránit proti mykóze nohou?

Mykózy, neboli plísně jsou velmi častým onemocněním dolních končetin. Na chodidlech se s nimi můžeme setkat především na nehtech nebo v meziprstních prostorách. Plísně napadají oslabený organismus a zřídka bolí. Proto si jich jedinec často dlouho nevšimne a upozorní ho až pedikér nebo doktor. Plísně mohou svědit, často jsou spojeny se zápachem nohou.

 

Meziprstní mykózy se dělí do tří stupňů, od obyčejné zapařeniny až po hlubokou mykózu. Vznikají tak, že si jedinec špatně vysušuje meziprstní prostory. U této plísně je tedy nutné si důkladně ručníkem vysušovat prostory mezi prsty, případně si vždy večer před spaním prsty rozevřít vatovými válečky.

 

Podnehtová plíseň, neboli onychomykóza má několik forem. Nehet při onemocnění většinou změní barvu, ztloustne a začne se drolit. Na první pohled je nehet nemocný a nevzhledný. Onemocnění může napadnout pouze jeden nehet, ale mějme na paměti, že je vysoce přenosné, takže je jen otázkou času, kdy postihne i nehty ostatní.

 

Vzhledem k vysoké nakažlivosti je v akutním stádiu zakázáno provádět pedikúru. Na pozoru by se měli mít také ostatní členové domácnosti, protože se mykóza může schovávat v ručníkách, kobercích, bačkorách. Z toho důvodu je vhodné vždy na návštěvách nabízené přezůvky odmítat, protože nikdy nevíme, v jakém stavu jsou chodidla našeho hostitele.
  

Plísni se daří ve vlhkých prostorách, proto k nákaze často dochází v bazénech a saunách. Jako prevence je vždy nošení přezůvek, větrání končetin, prodyšná obuv, bavlněné ponožky a hygiena nohou. V případě napadení je vhodná konzultace s lékařem nebo lékárníkem. Na trhu jsou volně dostupné mastičky na plísňové nehty nebo zásyp na nohy, který aplikujeme na meziprstní mykózu. Zásyp na nohy najdete zde

 

Pokud se chcete dozvědět více o chorobách dolních končetin a naučit se péči o ně, přihlaste se na rekvalifikační kurz Pedikúra včetně nehtové modeláže.

 

 

Přihlášení

 

Přihlášení