ERA - Centrum vzdělávání

Vzdělávání dospělých v oblasti péče o tělo

Jaká má být intenzita přítlaku při masáži?

Často se setkáváme s otázkou, jaká má být použitá síla při masáži a kdy zvolit jaký přítlak. Z praxe jsou nám známy případy, kdy někteří maséři provádí příliš intenzivní ošetření, které je doprovázeno silnou bolestivostí nejen při samotné masáži, ale i po ní. Takto provedená masáž může způsobit u citlivých jedinců modřiny v masírované oblasti a velmi nepříjemné negativní projevy, jako je bolest, nevolnost, zvracení. Naopak se můžeme setkat také s těmi, kteří masáž provádí spíše jako hlazení a účinky masáže jsou zde sporné. V tomto případě může být klient během masáže i po ní spokojen, ale nepociťuje zpravidla žádnou úlevu od napětí a bolesti svalů.

 

Jaká je tedy správná intenzita přítlaku při masáži? Hodně masérů vzhledem k opatrnosti provádí masáž příliš povrchně a cílený účinek se nedostaví. Tito maséři se často bojí negativních projevů a mají strach, že klientovi ublíží. Naopak často u sportovních masérů se setkáváme s tím, že jejich přítlak je příliš silný za účelem dosažení sportovního úspěchu. V tomto případě hrozí ovšem negativní pocity postižených sportovců, zvláště po sportovním výkonu.

 

Přítlak by měl být tak silný, jak to vyžaduje situace. Vždy záleží na anamnéze, kterou s klientem důkladně provedeme a na pocitech zákazníka. Vycházíme ze základních informací o klientovi. Síla přítlaku je pak závislá na chorobě, tělesné konstituci, prahu bolesti klienta a jeho stáří. Dle těchto bodů přizpůsobíme intenzitu přítlaku tak, aby vyhovovala konkrétnímu jedinci a upravujeme ji dle jeho požadavků.

 

Pokud se chcete dozvědět o masážích více, přihlaste se na rekvlaifikační kurz Masér pro sportovní a rekondiční masáže nebo na doškolovací kurzy v této oblasti.

 

 

 

Přihlášení

 

Přihlášení